Meie missioon

Sihtasutus Osiliana missiooniks on uurida teaduspõhiselt esiajaloolisi ja keskaegseid arheoloogilisi ning ajaloolisi Saaremaaga seotud muistiseid. Siia hulka loetakse ka Muhumaa ning muud ümbritsevad väikesaared (nt Vilsandi, Abruka).


Teadustöö tarvis luuakse Saaremaa leidude andmebaas, milles antakse ülevaade siinsest arheoloogilisest ainesest, eri esemetüüpidest, kohalikust ja imporditud materiaalsest kultuurist.

Käevõru Karja kalmistult
2.7. Pöide_maalinn

Pöide ehk Kahutsi ringvall-linnus on kõige põhjalikumalt uuritud maalinn Saaremaal. Kaevamistööde aruanded, aastatest 1990 ning 1991-1992,  on koos jooniste ja fotomaterjaliga leitavad allolevalt lingilt.

LEPNA2

Lepna surnumaja on kultuslik hoone, millel oli oluline osa surnute ehk esivanematega seotud kollektiivsetes riitustes. Lisaks funktsioonile, teeb selle erandlikuks ohtrad hõbedaleiud 5. – 6. sajandist ehk rahvasterännuajast, mis on Eestis muidu üsna leiuvaene periood.

Kaali järve ja seda ümbritsevalt kultuurmaastikult võib leida inimtegevuse jälgi juba pronksiajast saati. Meteoriidikraater on pakkunud palju ainest müütilistele lugudele, ent millest kõnelevad meile Kaali kandist leitud arheoloogilised leiud?

Artiklis Archaeological and ground penetrating radar investigations around three Saaremaa hill-forts – Valjala, Pöide and Kaarma on antud ülevaade 2021-2022 tehtud georadari uuringutest kolmel Saaremaa maalinnal ehk Valjalas, Pöides ja Kaarmas.

1891. aastal avaldas Jean Baptiste Holzmayer, estofiil ja Saaremaa Uurimise Seltsi ehk Saaremaa Muuseumi eelkäija asutaja, oma uurimuse Pöide foogti kohta: Die Ordensvogtei Poida. 

Nädala algul tulid meile saarde külla Elisabeth Holmqvist-Sipilä ja Wesa Perttola Helsingi Ülikoolist, kellega koostöös uurime viikingiaegset keraamikat.
 
Varasemalt oleme juba läbitöötanud TLÜ arheoloogia teaduskogus asuva materjali, nüüd võtsime ette Saaremaa Muuseumi hoidlas olevad kogud.
 
Tulemustest on veel vara rääkida, kuid hoiame teid kursis!

1-2. mai 2025

Kevad ja talv peavad veel viimaseid heitlusi, kuid sellest hoolimata on meie välitööde hooaeg juba suure hoo sisse saanud!
 
Möödunud nädala teises pooles tegime mitmel pool Saaremaal välitöid, sealhulgas koos geoloogide Hannes Tõnissoni, Alar Rosentau, Kärt Luige ning Olav Harjuga.
 
Nagu piltidelt näha, on akadeemilise uurimistöö tegemine kõike muud kui üksluine!
 
Meie senine lähenemisviis möödaniku uurimiseks, kus oleme kombineerinud erinevate erialade teadmisi võimalikult laia pildi saamiseks, on end kenasti õigustanud ja eks hoiame teid ka uute tulemustega kursis.
 
Seniks aga, kes veel pole lugenud, siis soovitame ette võtta artikli:
 
Saaremaal said 24-27. aprill kokku 11 erineva riigi liikmed Destination Viking / Follow the Vikings assotsiatsioonist, kellele meil oli suur rõõm tutvustada nii oma tegemisi kui ka näidata Saaremaal viikingiajalooga seotud kohti.
 
Külalisi oli alates Iisraelist kuni Islandini välja ning hoolimata distantsist, ühendab meid kõiki armastus ja kirg ajaloo ning eriti viikingite pärandi vastu!
 
Suur tänu kaaskorraldajatele Visit SaaremaaAsva Viikingiküla ja Saaremaa vald!
 
Konverentsi toetas Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eestis.

Koostöö

Kõik kohalikud ja välissaarlased 
&
Saaremaa ajaloost huvitunud

Meie koostööpartnerid

Kõik SA Osiliana tegevuse käigus saadud või neile üle antud arheoloogilised leiud konserveeritakse ja korrastatakse SA Osiliana kuludega ning antakse üle Saaremaa Muuseumile.

 

SA Osiliana poolt kogutud teated ja kirjutatud aruanded edastatakse ka Muinsuskaitseametile. Aruanded laekuvad lisaks Muinsuskaitseametile ka Tallinna ülikooli arheoloogia teaduskogu arhiivi ning Saaremaa Muuseumi arhiivi. 

 

SA Osiliana poolt registreeritud muistised antakse muinsuskaitse alla võtmiseks üle Muinsuskaitseametile.

Dokumendid

Kontakt

Võta meiega ühendust

Kirjuta meile



    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.